راهنمای خرید رنگ مو

راهنمای خرید رنگ مو
خلاصه مطلب
فرقی نمی کند برای تغییر حال و هوا بخواهید تغییری اساسی در خود ایجاد کنید یا از شر موهای سفیدتان خلاص شوید. در هر صورت به یک رنگ موی مناسب احتیاج دارید. اگر موهای شما با یک رنگ موی بی کیفیت آسیب ببیند، هر چقدر هم به آن رسیدگی کنید، نوشدارو بعد از مرگ سهراب خواهد بود.

احتمالا اولین کسی که به فکر رنگ کردن موهای خود افتاد، با دیدن رنگ موهای جانداران مختلفی مثل خرس، گرگ، پلنگ، شیر و … این فکر به ذهنش رسید که چقدر زیباتر می شود اگر موهای خود را به رنگ های مختلف در آورد. البته اگر بعد از دیدنشان جان سالم به در برده باشد.

رنگ های طبیعی بسیاری هم وجود دارند که از آنها استفاده می شد ولی از آنجا که همه ما تنوع و زیبایی را دوست داریم، رنگ های متنوع تری در ادامه ساخته و ارائه شدند.

فرقی نمی کند برای تغییر حال و هوا بخواهید تغییری اساسی در خود ایجاد کنید یا از شر موهای سفیدتان خلاص شوید. در هر صورت به یک رنگ موی مناسب احتیاج دارید. اگر موهای شما با یک رنگ موی بی کیفیت آسیب ببیند، هر چقدر هم به آن رسیدگی کنید، نوشدارو بعد از مرگ سهراب خواهد بود.

این راهنمای خرید رنگ مو به طور کامل شما را در انتخاب بهترین گزینه، با توجه به ویژگی هایی مانند جنس مو، رنگ پوست و … یاری می کند.

راهنمای خرید رنگ مو براساس ویژگی‌های فردی

رنگ مو برای پوست های گرم

خرید رنگ مو کاری به ظاهر ساده اما در عمل دشوار است. تنوع مدل‌های رنگ مو در بازار و رنگ‌های مختلف این محصول در بیشتر مواقع باعث سردرگمی خریدار می‌شوند، تا جایی که گاهی از خرید منصرف شده یا اولین گزینه، پیشنهادی فروشنده را خریداری می‌کند اما این کار با در نظر گرفتن چند نکته قبل از خرید، چندان سخت نخواهد بود. این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • توجه به رنگ پوست
 • توجه به رنگ چشم
 • توجه به ضخامت مو
 • سن و وضعیت پوستی
 • بررسی ترکیبات رنگ مو و توجه به حساسیت‌ها
 • جایگاه شغلی

1. توجه به رنگ پوست و تناژ آن

رنگ موی مناسب تناژهای مختلف پوست

تناژ رنگی پوست، اولین نکته‌ای است که در خرید رنگ مو باید به آن توجه کرد. اگر رنگ موی انتخابی با رنگ پوست سازگاری نداشته باشد، چهره غیرطبیعی به نظر می‌رسد. به علاوه تناسب رنگ مو با رنگ پوست در زیبا و جوان دیده شدن چهره نیز موثر است. به طور کل رنگ پوست افراد در سه دسته گرم، سرد و طبیعی یا خنثی قرار می‌گیرد که رنگ مناسب برای هر کدام به شرح زیر است:

 • رنگ موی مناسب پوست گرم

رنگ مو مناسب تناژ گرم

پوست گرم به پوست‌هایی با تنالیته زرد، هلویی و طلایی گفته می‌شود. افرادی که دارای پوست گرم هستند، چشم‌هایی با رنگ قهوه، عسلی یا مشکی دارند. رنگ موی طبیعی افرادی که پوست گرم و کمی تیره دارند معمولا خرمایی، مشکی یا قرمز است، به همین دلیل در انتخاب رنگ مو هم بهتر است به سراغ از همین رنگ‌ها رفت.

قهوه‌ای تیره، شاه بلوطی، قهوه‌ای طلایی و هایلایت‌های عسلی یا قرمز، گزینه‌هایی جذاب برای افرادی با پوست گرم هستند. برای تشخیص تناژ رنگ پوست خود می‌توانید رگ‌های دست را بررسی کنید. اگر رگ‌ها به رنگ سبز دیده شوند، پوست شما تناژ گرمی دارد.

 • رنگ موی مناسب پوست سرد

افرادی که پوست سرد دارند، معمولا سفید پوست هستند. در ته چهره این افراد رنگ صورتی دیده می‌شود و راه تشخیص سردی پوست آن‌ها رگ‌های آبی رنگ در دست‌ها است.

بیشتر افرادی که پوست آن‌ها در دسته تناژ سرد قرار می‌گیرد، چشم‌های آبی، سبز و خاکستری و موهای بلوند، قهوه‌ای روشن یا مشکی طبیعی دارند. این افراد گزینه‌های بیشتری برای انتخاب رنگ مو دارند و علاوه بر رنگ‌های طبیعی و نزدیک به رنگ موی خود، امکان انتخاب انواع رنگ‌های فانتزی مانند سبز، بنفش یا صورتی را نیز دارند.

 • رنگ موی مناسب پوست خنثی یا طبیعی

رنگ مو با توجه به تناژ پوست

پوست بعضی از افراد نه در دسته گرم و نه در دسته سرد قرار می‌گیرد. به رنگ پوست این افراد در اصطلاح خنثی یا طبیعی گفته می‌شود. این افراد در انتخاب رنگ مو باید به رنگ چشم‌های خود توجه کنند و رنگی را انتخاب کنند که چشم آن‌ها را درشت‌تر نشان دهد. بیشتر گزینه‌های قابل استفاده برای پوست گرم و سرد، برای افرادی که پوست خنثی یا طبیعی دارند هم قابل استفاده است.

2. توجه به رنگ چشم‌ها

راهنمای خرید رنگ مو براساس رنگ چشم

یکی دیگر از نکاتی که توجه به آن خرید رنگ مو را ساده‌تر می‌کند، رنگ چشم‌هاست. رنگ چشم هم مانند رنگ پوست در دو دسته مختلف جای می‌گیرد که اولین دسته چشم‌های روشن مانند آبی، سبز یا خاکستری و دسته بعدی چشم‌های تیره مانند قهوه‌ای، عسلی، فندقی و مشکی است.

برای انتخاب رنگ مو با توجه به رنگ چشم توصیه می‌شود که رنگ‌های هماهنگ را برای چشم‌های روشن و رنگ‌های متضاد را برای چشم‌های تیره انتخاب کرد. به عبارت دیگر اگر چشمانی روشن مانند آبی یا سبز دارید، رنگ موی مناسب شما، بلوند، عسلی یا قهوه‌ای روشن است و اگر چشم‌های تیره‌ای دارید بهتر است به سراغ رنگ‌های کمی روشن و متضاد با رنگ پوست مانند زیتونی بروید.

3. توجه به ضخامت موها

رنگ مو مناسب با توجه به ضخامت مو

در زمان خرید رنگ مو باید ضخامت موی خود را نیز در نظر داشته باشید. هر چقدر تارهای مو ضخیم‌تر باشند، قدرت جذب آن‌ها کمتر شده و مقاومت بیشتری نسبت به رنگ مو خواهند داشت. بهترین انتخاب برای افرادی که موهای ضخیم دارند، رنگ‌های تیره است تا بیشتر و بهتر جذب مو شده و رنگ مو واضح‌تر شود.

4. سن و وضعیت پوستی

رنگ مناسب با توجه به سن

سن و وضعیت پوستی، دیگر مواردی هستند که قبل از انتخاب رنگ مو و مراجعه به بازار برای خرید این محصول باید به آن‌ها توجه کنید. افرادی که سن بیشتری دارند، معمولا دچار چین و چروک‌های پوستی نیز هستند و موهای کم پشت‌تری دارند.

موی روشن چین و چروک‌ها را برجسته می‌کند و موی تیره کم‌پشتی و ضعیف بودن موها را بیشتر نشان می‌دهد، در نتیجه بهترین انتخاب برای این افراد رنگ موی ملایم و طبیعی، متناسب با رنگ چشم و پوست آن‌ها است.

5. بررسی ترکیبات رنگ مو و توجه به حساسیت‌ها

ترکیبات رنگ مو

نکته مهم بعدی که به عنوان مهم‌ترین مسئله در راهنمای خرید رنگ مو باید به آن توجه کرد، بررسی ترکیبات رنگ مو و توجه به حساسیت‌زا بودن آن‌ها است. به خصوص اگر پوست شما به یک ماده خاص حساسیت دارد، باید از نبود آن ماده در ترکیبات رنگ موی خود اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به استفاده از رنگ مو کنید.

البته امروزه بیشتر برندهای رنگ مو، محصولات خود را بدون PPD یا p-phenylenediamine که یک ماده شیمیایی حساسیت‌زا در ترکیبات رنگ مو است؛ تولید می‌کنند تا احتمال ایجاد آلرژی بعد از استفاده از رنگ مو کمتر شود.

6. جایگاه شغلی

نکته دیگری که در انتخاب رنگ مو باید به آن توجه داشته باشید، جایگاه شغلی شماست. بعضی از سازمان‌ها، محدودیت‌هایی را برای رنگ مو و ظاهر کارکنان خود مشخص می‌کنند که در صورت اشتغال در آن‌ها باید این موضوع را در زمان خرید مد نظر قرار دهید. برای مثال در بعضی از سازمان‌های دولتی، استفاده از رنگ موهای فانتزی برای کارکنان ممنوع است.

راهنمای خرید رنگ مو براساس نوع رنگ

راهنمای خرید رنگ مو براساس نوع رنگ

نکاتی که تا اینجا گفته شد به انتخاب رنگ مناسب برای مو کمک می‌کنند و بیشتر مناسب افرادی هستند که با برندهای مختلف این محصول و انواع رنگ مو از نظر ماندگاری و… آشنایی داشته و صرفا در انتخاب رنگ این محصول مردد هستند. این در حالی است که رنگ‌های مو از نظر عملکرد و مدت زمان ماندگاری نیز دارای انواع مختلفی به شرح زیر هستند که در زمان خرید باید آن‌ها را نیز مد نظر قرار داد:

 • رنگ موی دائمی
 • رنگ موی نیمه دائمی
 • رنگ موی شبه پایدار
 • رنگ موی گرجوآل یا تدریجی
 • رنگ موی موقت

1. رنگ موی دائمی

اولین نوع رنگ‌ مو، رنگ موهای دائمی هستند که ماندگاری بالایی داشته و در صورت شستشوی موی سر از بین نمی‌روند. این مدل از رنگ مو نیازی به تجدید ندارد و با یکبار استفاده جذب ساقه مو می‌شود و با استفاده از آن تا زمان رویش ریشه‌های مو، نیازی به رنگ کردن مجدد موها نیست.

در فرمولاسیون این نوع رنگ مو از اکسیدان نیز استفاده شده است. با زدن این مدل رنگ مو ابتدا هیدروژن پراکسید وارد ساقه مو شده و رنگ طبیعی مو را سفید می‌کند و سپس رنگ مو، جایگزین رنگ طبیعی شده و موها به رنگ دلخواه در می‌آیند.

رنگ موهای دائمی بهترین انتخاب برای پوشش موهای سفید هستند و برای رنگ کردن موها به صورت یکنواخت و روشن‌تر کردن مو بهترین گزینه می‌باشند زیرا پراکسید هیدروژن موجود در آن‌ها مانع تیره شدن رنگ مو می‌شود.

2. رنگ موی نیمه دائمی

نکات مهم خرید رنگ مو

رنگ موهای نیمه دائمی اثر کمتری نسبت به رنگ موی دائمی دارند. این مدل از رنگ موها هم دارای پراکسید هیدروژن هستند اما غلظت و درصد آن، نسبت به رنگ موی دائمی کمتر است. با رنگ موی نیمه دائمی، ساقه مو سفید نشده، رنگ، جایگزین رنگ موی طبیعی فرد نمی‌شود و تنها یک سایه از رنگ مو، روی موی فرد ایجاد می‌شود و مولکول‌های رنگ در کنار فولیکول‌ها و رنگدانه‌های طبیعی مو قرار می‌گیرند.

این مدل رنگ مو مناسب افرادی است که قصد هایلایت کردن موهای خود در خانه را دارند و به خصوص برای افرادی که بیش از 50 درصد ساقه موهای آن‌ها سفید است، مناسب‌تر هستند. رنگ‌های نیمه دائمی بسته به جنس و ضخامت مو پس از 12-30 بار شستشو از بین می‌روند. نداشتن پراکسید هیدروژن و قدرت کمتر این نوع رنگ مو، آن را به گزینه‌ای مناسب برای افرادی که موهای حساس و آسیب‌دیده دارند، تبدیل می‌کند.

3. رنگ موی شبه پایدار

رنگ موی شبه پایدار

نوع دیگر رنگ‌های مو، رنگ موی شبه پایدار است که برخلاف دو مدل قبلی اصلا فولیکول‌ها و قشر مو را درگیر نمی‌کند. در ترکیبات این رنگ مو از پراکسید هیدروژن و آمونیاک استفاده نمی‌شود، بنابراین قابلیت نفوذ به قشر مو را ندارند و تنها خارجی‌ترین لایه مو را پوشش می‌دهند.

شناخته شده‌ترین مدل از این نوع رنگ مو، حنا است. این رنگ کننده طبیعی اثری مشابه دارد و بعد از استفاده مو را رنگ می‌کند اما به دلیل عدم نفوذ به قشر داخلی ساقه مو، پس از 4-8 بار شستشو پاک می‌شود.

رنگ موهای شبه پایدار دارای انواع طبیعی و مصنوعی هستند که در نوع طبیعی از موادی مانند حنا، برگ درختل نیل و موارد مشابه و در نوع مصنوعی از نیترو آمین یا نیترو بنزن استفاده می‌شود. رنگ موهای شبه پایدار نیز گزینه‌ای مناسب برای موهای آسیب دیده هستند و به دلیل نداشتن PPD، ایجاد حساسیت نمی‌کنند.

4. رنگ موی گرجوآل یا تدریجی

رنگ مو خوب

رنگ موهای تدریجی، محلول فلزات رنگی هستند که اثر آن‌ها به صورت اکسید یا سولفید روی مو ایجاد شده و ساقه مو را رنگ می‌کنند.

این مدل از رنگ موها PPD ندارند، بنابراین حساسیتی برای افراد ایجاد نمی‌کنند اما دوام چندانی هم ندارد و با اولین شستشو، با شامپو یا در اثر استفاده از برس‌های حرارتی و اتوی مو به طور کامل پاک می‌شوند.

این مدل، رنگ موی طبیعی فرد به خصوص رنگ موی خاکستری را تیره و به قهوه‌ای نزدیک می‌کند و امکان استفاده از آن در فاصله بین دو استحمام وجود دارد. این رنگ مو مناسب افرادی است که قصد تغییر ظاهر خود را دارند اما علاقه‌ای به رنگ موهای دائمی نداشته و به دنبال محصولی هستند که حداقل 1 تا 2 روز ماندگاری داشته باشد.

5. رنگ موی موقت

رنگ موی مناسب

آخرین مدل از رنگ موها، به لحاظ عملکرد و ماندگاری، رنگ موی موقت است که مانند رنگ‌های شبه پایدار به ساقه نفوذ نمی‌کند و صرفا یک لایه پوششی روی خارجی‌ترین لایه مو ایجاد می‌کند. این مدل رنگ مو مانند رنگ موی تدریجی، با یک بار شستشوی سر پاک می‌شود و در بعضی مدل‌ها حتی با خیس شدن مو در اثر تعریق نیز کمرنگ می‌شوند.

رنگ‌های موقت معمولا کمتر از یک روز ماندگاری دارند اما بسته به جنس مو ممکن است، از 2 تا 3 روز هم ماندگاری داشته باشند. این مدل رنگ مو مناسب افرادی است که به رنگ‌های فانتزی برای مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه علاقه دارند.

راهنمای خرید رنگ مو براساس برند

آخرین بخش از راهنمای خرید رنگ مو، به انتخاب رنگ مو براساس برند بستگی دارد. تولیدات هر برند از نظر نوع رنگ، ترکیبات، طیف رنگی و قیمت، تفاوت دارند که معمولا در سایت مربوط به محصولات برند مشخص می‌شوند.

اگر به برندی خاص علاقه دارید، کافی است ویژگی‌های محصولات تولید شده در آن برند را بررسی کنید و در صورت سازگاری ویژگی‌های رنگ مو مانند ترکیبات و … با پوست و جنس مو، رنگ مناسب را بر اساس نکات گفته شده در بخش آغازین انتخاب کنید.

انتخاب بهترین مارک رنگ مو برای افرادی که بودجه خاصی در نظر دارند، مناسب است زیرا با تعیین بودجه و انتخاب از میان برندهایی که محصولات را در رنج قیمتی بودجه مورد نظر به فروش می‌رسانند، انتخاب محدودتر و ساده‌تر می‌شود.

نکات گفته شده در این راهنمای خرید رنگ مو، مهم‌ترین مسائلی هستند که در زمان خرید این محصول باید به آن‌ها توجه داشت اما نکات دیگری مانند نیاز یا عدم نیاز به استفاده از محصولات جانبی مانند اکسیدان بسته به کیفیت و نوع رنگ مو، ویتامینه بودن یا نبودن آن، حجم رنگ مو، تاریخ انقضای آن و… نیز وجود دارند که توجه به آن‌ها در زمان خرید، در انتخاب راحت‌ بهترین محصول، بی‌تاثیر نیست.

فهرست مطالب

جدید ترین مطالب

بهترین رنگ مو بدون آمونیاک کدام است؟
مقالات زیبایی

بهترین رنگ مو بدون آمونیاک

همه خانم‌ها به‌خوبی می‌دانند که رنگ موی نامناسب تا چه اندازه می‌تواند به گیسوی کمند آنان آسیب بزند. خشکی، شکنندگی، ریزش و وز شدن مو

بهترین شامپو
مقالات بهداشت

معرفی بهترین شامپوها برای انواع مو

وقتی صحبت از انتخاب شامپو می‌شود، برندهای بسیاری به ذهن می رسند، اما واقعاً چگونه باید یک شامپوی مناسب برای موهای خود انتخاب کنیم؟ بهترین

بهترین مارک اکسیدان
مقالات زیبایی

 بهترین مارک اکسیدان

پایه ای ترین محصول برای رنگ کردن مو، اکسیدان است و به همین دلیل یافتن بهترین اکسیدان اهمیت بالایی دارد. خرید اکسیدان و مصرف آن، مستقیما روی سلامت و زیبایی موها اثر می گذارد. اکسیدان رنگدانه های قبلی مو را از بین می برد و باعث بهتر رنگ گرفتن مو می شود. در واقع این محصول یک کاتالیزور است که سرعت رنگ گرفتن مو را افزایش می دهد.

راهنمای خرید رنگ مو
مقالات زیبایی

راهنمای خرید رنگ مو

فرقی نمی کند برای تغییر حال و هوا بخواهید تغییری اساسی در خود ایجاد کنید یا از شر موهای سفیدتان خلاص شوید. در هر صورت به یک رنگ موی مناسب احتیاج دارید. اگر موهای شما با یک رنگ موی بی کیفیت آسیب ببیند، هر چقدر هم به آن رسیدگی کنید، نوشدارو بعد از مرگ سهراب خواهد بود.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *